Prodej nemovitosti je proces, jehož snahou je na straně prodávajícího prodat nemovitost co nejrychleji, inkasovat co nejvyšší cenu a strávit s prodejem co nejméně času, na rozdíl od kupujícího, který se naopak snaží nakoupit nemovitost za co nejnižší částku.

Prodej nemovitosti lze realizovat vlastními silami nebo prostřednictvím takzvaného zprostředkovatele (realitní kanceláře, realitního makléře), který zná potřebné postupy a má nastavené systémy a ověřené strategie, jak Vaši nemovitost co nejlépe prodat. 

Základní kroky při spolupráci s realitním makléřem:

  • Vstupní konzultace

Soupis očekávání klienta a technických parametrů, seznámení s jednotlivými kroky prodeje, stanovení odměny realitnímu makléři.

  • Stanovení ceny nemovitosti

Zkušený makléř zajistí pro klienta analýzu ceny nemovitosti, navrhne její aktuální prodejní hodnotu a vysvětlí, jak k takovému závěru došel.

  • Příprava nemovitosti na prodej

Pro úspěšný prodej za stanovenou cenu je potřeba představit nemovitost v co nejlepší kondici, aby byla pro potenciálního kupce zajímavá.

  • Inzerce

Prezentace nemovitosti musí mít určitou úroveň a vypovídající hodnotu, aby oslovila toho správného kupce, který Vaši nemovitost opravdu koupí. Zároveň je potřeba inzerci spravovat a upravovat na základě momentální situace na trhu.

  • Prohlídky a komunikace kolem nemovitosti a prodeje

Realitní makléř je klientovi k dispozici na telefonu prakticky nepřetržitě. Má čas odpovídat na dotazy potenciálních zájemců a sjednává schůzky a prohlídky nemovitosti v časech, na kterých se předem domluvili.

  • Příprava smluv

Seriózní realitní makléř připraví smlouvu tak, aby vyhovovala přáním nejen prodávajícího, ale i kupujícího. Zároveň zajistí právní a daňový servis, zápis do katastru, odhady a často i financování koupě.

  • Podpis smluv s kupujícím

V první fázi dojde k podpisu rezervační smlouvy, kdy obě strany souhlasí s prodejem za daných podmínek a začínají se řešit právní záležitosti, díky kterým je prodej nemovitosti úspěšně ukončen. Do týmu realitního makléře proto vždy patří právník specializovaný na reality.