Nejnovější příspěvek před rokem Nejnovější příspěvek před rokem od Redakce NRportal.cz

Co dělat, když se po ukončení nájmu nechce nájemce vystěhovat?

Počet komentářů v příspěvku Co dělat, když se po ukončení nájmu nechce nájemce vystěhovat? 4 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Co dělat, když se po ukončení nájmu nechce nájemce vystěhovat?1653x zobrazeno
Příspěvek Co dělat, když se po ukončení nájmu nechce nájemce vystěhovat? vytvořil RedakceRedakce
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Nejjednodušší je dohoda s nájemníkem. Pokud se dohoda nedaří, mohou následovat více či méně nátlakové metody, avšak doporučuji neporušovat platné zákony (např. nedotknutelnost obydlí). V krajním případě se obrátit na soud se žalobou na vyklizení. Určitým zrychlením, jak uspíšit vystěhování nájemníka, je nájemní smlouva (nebo dohoda o ukončení nájmu) sepsaná formou notářského zápisu s přímou vykonatelností.
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Může se stát, že nájemník využije vše, co  mu zákon umožňuje. A zákon v zásadě chrání nájemníka. Násilím nájemníka  k vyklizení bytu  nemůžete donutit. Pamatujte, že nájemník se může bránit a může se i obrátit  na soud a žalovat neplatnost výpovědi. Nájemníka může pronajímatel vystěhovat pouze na základě  soudního příkazu.  Pokud nedojde s nájemcem k dohodě, musí majitel podat k soudu žalobu na vyklizení nemovitosti. A vyřízení u soudu trvá obyčejně desítky měsíců. Teprve potom, když se  nájemník  ve lhůtě určené v soudním rozsudku nevystěhuje, může pronajímatel případ předat soudnímu vykonavateli nebo exekutorovi. Z výše uvedeného vyplývá, že nejdůležitější je prověřit nájemce před uzavřením nájemní smlouvy a pokud nastanou důvody k výpovědi z nájmu, jednat  a domluvit se.
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Po skončení nájmu je nájemce povinen byt předat pronajímateli. Pakliže se tak nestane a nájemce se nechce vystěhovat, jediná legální obrana pronajímatele je podání žaloby na vyklizení, případně se může následně domáhat vyklizení po právní moci rozsudku i exekučně.
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Majitel musí výpověď řešit písemnou formou a poslat poštou, aby měl doklad o předání písemného  ukončení nájemní smlouvy, které bude potřebovat k doložení u soudu, pokud k němu dojde. Zákon v tomto státě chrání nájemníka, a ten když v tom umí chodit dokáže si nájem protáhnou i o několik měsíců, než dojde k soudnímu vystěhování.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru