Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od David Vašíček

Důvody ovlivnění ceny nemovitosti, o kterých kupující často netuší

Velmi často diskutovaným tématem mezi klientem a realitním makléřem je cena nemovitosti. Již víme, že je to velmi obsáhlé téma, ale dnes bychom se rádi zaměřili na jednu otázku, která souvisí s kupujícím. Co ovlivňuje cenu nemovitosti, ale kupující o tom často ani netuší? Na to jsme se zeptali odborníků, z řad realitních makléřů. Děkujeme

Počet komentářů v příspěvku Důvody ovlivnění ceny nemovitosti, o kterých kupující často netuší 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Důvody ovlivnění ceny nemovitosti, o kterých kupující často netuší436x zobrazeno
Příspěvek Důvody ovlivnění ceny nemovitosti, o kterých kupující často netuší vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
17. 12. 2021 Kontaktovat makléře

Všeobecně ovlivňuje cenu nemovitosti její poloha a lokalita. Mluvíme-li o pozemku, Jinou cenu bude mít ten v blízkosti velkého města v porovnání se stejně velkým a podobně situovaným někde na Vysočině nebo podhůří. Jedná-li se ovšem o atraktivní lokalitu vyhledávanou k rekreaci, může se v takových případech cena šplhat taky vysoko. Záleží, k čemu bude pozemek a posléze nemovitost na něm postavená sloužit.  Cenu při prodeji také velmi ovlivňuje stav nemovitosti. Když budeme prodávat starší dům, určitě se vyplatí pořádně ho vyklidit, vyčistit a eventuálně vymalovat, provést drobné opravy. Náklady na to budou určitě zanedbatelné v porovnání s tím, jak nám potom při prodeji navýší tržní cenu. Doporučuji poradit se s makléřem znalým lokality, jaké právní vady nemovitost má, občas jsou to do katastrální mapy nezanesené přístavby, stodoly, garáže..., a odstranit je. V současnosti se téměř 80% nemovitostí kupuje na hypotéku, banka mívá s odhadem nemovitosti s právní vadou problémy. Minimálně se vše časově protáhne.

Cenu nemovitosti kromě stavu z hlediska rekonstrukce a zachovalosti ovlivňují zejména tyto faktory: situování z hlediska atraktivnosti prostředí, dopravní dostupnost, ovlivnění negativními nebo pozitivními faktory v jejím okolí jako je například rušná komunikace, dálnice, železniční trať, výrobní nebo komerční stavby, objekty občanské vybavenosti jako jsou obchody, služby, škola, zdravotnické zařízení, prostory pro kulturu, sport, rekreaci a podobně. Čím více pozitivních faktorů je splněno, tím vyšší bude reálná prodejní cena. Pokud převažují faktory negativní, bude reálná prodejní cena nižší. To jsou faktory, které jsou zjevné a snad každý si je umí vyhodnotit.

Jsou také faktory, o kterých laik netuší a mohou tržní cenu v plusu i mínusu výrazně ovlivnit. Jedním z nich může být u bytu jeho situování z hlediska polohy ve vchodě.  Cena bytu situovaného v přízemí, je nižší než  cena srovnatelného bytu ve stejném vchodu ve vyšším patře. Cenu bytu ovlivňují také věcná břemena, např. věcné břemeno užívání. U rekreačních objektů se často zapomíná na umístění v zátopové oblasti. Cenu nemovitostí ovlivňují také regulativa v územním plánu. Před koupí nebo prodejem nemovitosti doporučuji podrobně se seznámit s územní  plánem. Cenu výrazně ovlivňuje její prezentace na realitních serverech a zkušenosti makléře při prohlídkách. Proto doporučuji vybrat si při prodeji domu profesionála, který dokáže vyzdvihnout pozitiva a upozadnit negativa nemovitosti. Dalším faktorem o kterém laik netuší, je načasování inzerce. Zejména u rekreačních objektů je důležité začít s inzercí na jaře. Stejný objekt nabízený na jaře se prodá za vyšší cenu, než když začnu s inzercí na podzim. Cenu nemovitostí ovlivňuje i situace ve společnosti. Poptávka po nemovitostech v době Covidové stoupá, a tím se zvyšuje i jejich tržní cena. Zcela jistě existuje řada dalších faktorů o kterých laik netuiší a na které může zkušený makléř při prodeji upozornit.

21. 1. 2022 Kontaktovat makléře

Cenu nemovitosti vždy ovlivní lokalita, dále stav nemovitosti, pokud se jedná o byt tak stav samotného domu, stav bytu. Umístění bytu v domě, velikost - orientace a dispozice, budoucnost lokality, momentální dojem, balkón, lodžie, terasa, výhledy z oken, sklep a komora, parkování, výtah, zrekonstruované jádro, plastová okna, rekonstruovaná a moderní elektroinstalace, bezpečnostní prvky v bytě. A zcela jistě úprava bytu před prodejem.

U domu dále velikost pozemku, věcná břemena, stáří nemovitosti, modernizace.  Vliv na hodnotu mají takové úpravy, které skutečně zvyšují funkčnost. Může to být nová střecha, díky které vám už nebude zatékat na půdu. Zateplení stěn, díky kterému ušetříte několik tisíc ročně za vytápění. Nebo výměna oken, která vám umožní se rozhodnout, zda chcete větrat či nikoliv. V případě interiéru mají největší vliv úpravy, které rozšíří využitelnost domu. Tím je třeba vybudování nových místností v původně neobyvatelném podkroví nebo přístavba dalších obyvatelných částí. Zcela jistě ovlivní výši ceny i úprava nemovitosti před prodejem tedy i homestaging. 

 Pokud budete chtít poradit s cenou a s možností úprav a jak si nemovitost připravit, neváhejte se obrátit.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru