Nejnovější příspěvek před rokem Nejnovější příspěvek před rokem od Redakce NRportal.cz

Jak určím správnou cenu bytu?

Počet komentářů v příspěvku Jak určím správnou cenu bytu? 4 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Jak určím správnou cenu bytu?274x zobrazeno
Příspěvek Jak určím správnou cenu bytu? vytvořil RedakceRedakce
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Nejjednodušší je obrátit se na odborníka, který v dané lokalitě působí již několik let a danými nemovitostmi se zabývá. Je možné se také porovnat srovnatelné nemovitosti v nabídkách realitních kanceláří, případně samoprodejců, přičemž platí, že inzerované ceny bývají zpravidla o 5-25 % vyšší než reálné prodejní ceny. Dále jsou tu cenové mapy, které využívají reálné ceny, za které se nemovitosti prodaly. 
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Tržní nájemné se zjišťuje v realitní kanceláři podle cenové mapy (cena v místě a čase obvyklá vychází z průměru výše pronájmů v okolí a poptávek po pronájmu) nebo znaleckým posudkem vypracovaným soudním znalcem v oboru oceňování nemovitostí.
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Správnou výši nájemného lze určit dle cenové mapy,  porovnáním aktuálních pronájmů v okolí bytu.
12. 12. 2019 Kontaktovat redakci
Při ocenění tržní ceny bytu používám obvykle porovnávací metodu, která odráží aktuální situaci na trhu. Při porovnávací metodě je kritériem ceny nemovitosti cena, která byla dosažena v dané lokalitě a v určitém časovém období při prodeji obdobných nemovitostí. Dnes již jsou k dispozici cenové mapy, které srovnávají podle lokality údaje o realizovaných cenách získané z katastru nemovitostí a vyjadřují cenový průměr v dané lokalitě.  Základem je přepočet ceny prodané nemovitosti na metry čtvereční a vynásobení velikosti oceňovaného bytu touto cenou. Celková cena však ještě musí být upraveno o indexy parametrů nemovitosti. Cenové maly však jsou jen odrazovým můstkem ke stanovení tržní ceny, protože vůbec nezohledňují technický stav, orientaci a další množství detailů, které mohou mít na cenu zásadní vliv. Tržní cena u dvou bytů v jedné ulici a dokonce i v jednom domě se může výrazně lišit. Proto je nutné znát všechny parametry, které mají vliv na cenu nemovitosti a odhadnout, jak velký ten vliv je. Cenu určuje především lokalita, dopravní dostupnost, dále například výhled z okna, občanská vybavenost atd. Pozitivní faktory jsou například pěkný výhled, zeleň v blízkosti, balkon nebo terasa, parkovací stání, orientace bytu na J a JZ, úložné prostory, nízké měsíční náklady. Naopak cenu bytu výrazně snižuje umístění na velmi rušné ulici, absence výtahu, umístění v přízemí nebo v posledním patře, nešikovná dispozice bytu, špatný stav domu, družstevní vlastnictví.                          Všechny tyto aspekty je nutno vzít v úvahu, proto údaje získané z cenových map nestačí. Mohou být použity i ceny bytů nabízených v realitní inzerci, pokud se upraví příslušnými koeficienty a zohlední se, že inzerované ceny nemovitostí jsou nadsazené o 10 až 20 %.  Proto jsou představy majitelů o prodejní ceně jejich bytu značně zkreslené a Ideální tedy je, pokud se obrátí na makléře, který danou lokalitů zná a má vlastní zkušenosti s prodejem v dané oblasti. 

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru