Nejnovější příspěvek před rokem Nejnovější příspěvek před rokem od Silviana Kölblová

výpověď z bytu

Pronajímám byt v soukromém vlastnictví. Smlouvu má nájemník do 31.12.2022. Nyní se syn dostal do tížívé rodinné situace a já bych mu chtěl byt samozřejmě přenechat. Musím čekat na uplynutí doby až do 31.12.22, nebo jsou výjimky z rod.důvodů. Děkuji a přeji pěkný večer.

Počet komentářů v příspěvku výpověď z bytu 4 komentáře
Počet zobrazení příspěvku výpověď z bytu360x zobrazeno
Příspěvek výpověď z bytu vytvořil ZemanZeman
6. 10. 2020 Kontaktovat makléře

Dobrý den, u smlouvy na dobu určitou zákon výpověď nepřipouští. Viz zákon 89/2012 Sb. - Nový občanský zákoník. Skončení nájmu přímo upravuje § 2288

Osobně bych se zkusil s nájemníkem dohodnout a nabídnul bych mu třeba 1-2 měsíce nájmu zdarma jako “odstupné” za ukončení nájemního vztahu. Ale musíte počítat s tím, že není jeho povinností na ukončení nájmu přistoupit. 

Další možností je poradit se s advokátem, který vyhodnotí a navrhne další postup na základě nájemní smlouvy, kterou máte s nájemníkem uzavřenou.

Dovolím si upozornit, že i kdybyste měl ve smlouvě ujednáno, že z rodinných/osobních důvodů můžete smlouvu kdykoliv vypovědět, tak to u smlouvy na dobu určitou nemusí být platné ujednání a záleží na tom, jak je smlouva napsaná. V těchto případech je vždy nejlepší konzultace s advokátem.

S pozdravem

Honza Ptáček

7. 10. 2020 Kontaktovat redakci

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. V tomto případě záleží na tom, jak konkrétně máte nastavenu nájemní smlouvu a na jakých konkrétních ujednáních jste se domluvili. O jaký region se prosím jedná? Ideální by bylo, kdybyste se obrátil přímo na makléře ve vašem okolí, popř. vám můžeme zkusit nějakého doporučit.


13. 10. 2020 Kontaktovat makléře

Dobrý den nemusíte dáte výpověď a do třech měsíců se musí nájemce odstěhovat  tak jak je to napsané v zákoně. Škuta Marcel Dumrealit 797635788

14. 10. 2020 Kontaktovat makléře

Dobrý den,

výpovědi nájmu bytu pronajímatelem podle §2288 Nového občanského zákoníku účinného od 1.1.2014. Výpovědní doba je stanovena na dobu 3 měsíců a začíná běžet prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po dni, kdy byla výpověď doručena druhé straně. Nájem může být ukončen, pokud dojde k zásadní změně okolností, z nichž strany při uzavírání smlouvy vycházely.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru