Nejnovější příspěvek před týdnem Nejnovější příspěvek před týdnem od Mgr. Dominik Ženatý, MBA

Činnost zprostředkovatele

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat, měli jsme podepsanou trojstrannou dohodu, v půlroční rezervační době na dům nebyla uzavřená ani kupní smlouva ani smlouva o smlouvě budoucí. Zprostředkovatel poslední měsíc této doby přestal komunikovat, nikoho nevyzval, nic nedělal. Snažili jsme se prostřednictvím advokátky vyzvat my, jako kupující, zprostředkovatele k dokončení obchodu - bez reakce, proto komunikovala naše advokátka s advokátkou strany prodávající, ale též bez efektu uzavření jakékoli smlouvy. Jak máme nyní postupovat, z naší strany k žádnému pochybení nedošlo, zprostředkovatel mi odpověděl, že neměl povinnost nijak aktivně řídit a vést obchod, důvod neuzavření kupní smlouvy pak je i na straně prodávající, který nám asi prodat již nechce. V dohodě o blokace nemovitosti byly ujednány smluvní pokuty, pokud nedojde k uzavření smlouvy z důvodu na straně prodávající nebo kupující. Můžeme požadovat po straně prodávající smluvní pokutu a další náhrady, když zprostředkovatel nikoho nevyzval? Vznikají nám velké náklady, nemám kde bydlet, jelikož jsem si prodala byt, abych měla finance na koupi zarezervované nemovitosti, máme podepsanou hypotéku, jejíž zrušení je po poplatkem 60 000 Kč. Tam nebyla poskytnuta součinnost prodávající s podpisem zástavní smlouvy. Prosím o radu jak postupovat, když zprostředkovatel jen vyčkával na konec blokační doby a nyní ještě vyhrožuje, že on má nárok na provizi, nám ale blokační poplatek vrátili dle lhůty a odstavce o chybě na straně prodávající. Předem moc děkuji.

Počet komentářů v příspěvku Činnost zprostředkovatele 1 komentář
Počet zobrazení příspěvku Činnost zprostředkovatele21x zobrazeno
Příspěvek Činnost zprostředkovatele vytvořil IvaIva
14. 6. 2022 Kontaktovat makléře

Dobrý den,

v případě, že s vámi realitní zprostředkovatel nekomunikuje, tak vám nezbývá než řešit celou záležitost přes advokáta. Ten může sepsat předžalobní výzvu a nebo rovnou podat žalobu. 

Pro konkrétní posouzení bude potřeba, aby měl k dispozici předmětnou dohodu o zprostředkování. Pouze z její přesné textace je možné určit, jak je to s nárokem zprostředkovatele na provizi, případně s vaším nárokem na úhradu účelně vynaložených nákladů, které vám vznikli v důsledku nerealizování obchodu.

S pozdravem

Mgr. Dominik Ženatý, MBA


Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru