Nejnovější příspěvek před 3 dny Nejnovější příspěvek před 3 dny od Jiří Šimon

ČNB zvýšila nejvýrazněji úrokové sazby. Jak se zvyšování sazeb projeví a dotkne se i sjednaných hypoték?

Pan Moravec si přečetl v médích informaci, že Česká národní banka přistoupila k nejvýraznějšímu zvýšení základních úrokových sazeb. Navíc tato informace obsahovala i sdělení, že se jedná o nejvyšší navýšení od roku 1997. Cítí se být velmi znepokojen, protože i on má hypotéku. Proto nás požádal o odpovědí na několik jeho otázek – citujeme: Projeví se toto navýšení u sjednaných hypoték? Jak se toto zvyšování projeví v životě běžného člověka? Bude to mít vliv na růst cen nemovitostí?

Počet komentářů v příspěvku ČNB zvýšila nejvýrazněji úrokové sazby. Jak se zvyšování sazeb projeví a dotkne se i sjednaných hypoték? 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku ČNB zvýšila nejvýrazněji úrokové sazby. Jak se zvyšování sazeb projeví a dotkne se i sjednaných hypoték?17x zobrazeno
Příspěvek ČNB zvýšila nejvýrazněji úrokové sazby. Jak se zvyšování sazeb projeví a dotkne se i sjednaných hypoték? vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
12. 10. 2021 Kontaktovat makléře
  • Projeví se toto navýšení u sjednaných hypoték?

Hypotečních úvěrů, které jste si sjednali v minulosti a stále běží doba fixace (běžně 3;5;7 i více let), se tato změna nyní nedotkne. Nové podmínky se Vás budou týkat právě až v době, kdy budete hypoteční úvěr refinancovat. Pokud máte sjednanou delší dobu fixace s nízkou sazbou, máte na několik let pokoj (do konce fixace). Pokud se Vám doba fixace blíží, oslovte schopného hypotečního poradce, který prověří, zda již můžete bezplatně, nebo s minimálním poplatkem hypotéku zrefinancovat. Nikdo nevíme, co bude v budoucnu, ale předpokládáme v následujících období další zvyšování sazeb. Proto je dobré si nyní sazbu zafixovat, mé doporučení je alespoň na 5 let.

  • Jak se toto zvyšování projeví v životě běžného člověka?

Velmi složitá otázka. Jednoduše na ni nelze odpovědět a je to spíše dotaz na ekonoma, než na realitního makléře. Krátce. Dojde ke zdražení peněz pro všechny, nejen pro koncové klienty, kteří si půjčují na bydlení. Firmy budou mít hůře dostupné a dražší zdroje, může to snížit konkurence schopnost českých firem při vývozu, zároveň lze očekávat, že se zpomalí trend zvyšování mezd v soukromém sektoru. Výrobky budou dražší, ale to spíše i kvůli rostoucím cenám všeho okolo, především energií.

  • Bude to mít vliv na růst cen nemovitostí?

Jedním z hlavních důvodů pro zvýšení sazeb ČNB uvádí zmírnění růstu inflace a také cen nemovitostí. Bankéři předpokládají, že pokud budou peníze hůře dostupné a dražší, méně rodin si bude moci bydlení dovolit, sníží se poptávka a tím se alespoň zbrzdí velmi rychlý růst cen nemovitostí, který v posledních letech pozorujeme. V praxi ale pozorujeme něco jiného. Lidé se nebojí zadlužit a touha po vlastním bydlení a neochota bydlet dlouhodobě v nájmu, současně s velmi nízkou nabídkou na trhu s bydlením, způsobenou především překážkami ve výstavbě) je tím pravým důvodem, který ceny žene vzhůru. Ano, částečně se může poptávka oslabit, ale dle mého názoru ne natolik, aby se ceny snížily, maximálně již nebudeme žít v tak turbulentní době, kdy 3 měsíce starý odhad bytu, byl již cenově velmi neaktuální. Snížení cen rozhodně neočekávám.

Ondřej Jílek, tel. 777201661, web.: ondrejjilek.cz

12. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Každý, kdo má hypotéku a ví, že ho do konce splatnosti čeká refixace úrokových sazeb, musí počítat s tím, že nová sazba, kterou od banky může očekávat, bude vyšší než v létě.

12. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Projeví se toto navýšení u sjednaných hypoték?

Většina hypotéčních úvěrů má fixovanou dobu po kterou je bankou garantovaná sazba. Pokud budete tato fixace končit, musíte si s bankou vyjednat novou úrokovou sazbu na další období a pokud v době vyjednání budou úrokové sazby vyšší dotkne se zvýšení i současných hypoték. Může to být pro některé majitele nemovitostí velmi citlivé a každé zvýšení sazby znamená razantní zvýšení splátky.

Jak se toto zvyšování projeví v životě běžného člověka?

Pro běžného člověka budou úvěry hůře dostupné, resp. dražší a tím se může zhoršit dostupnost získání úvěru.

Bude to mít vliv na růst cen nemovitostí?

Zvýšení úrokových sazeb by se mělo projevit tak, že budou hůře dostupné úvěry a tak mnoho lidé od koupě nemovitosti upustí, což by mohlo snížit poptávku a ceny nemovitostí by mohly přestat růst, mohly by se zastavit a pokud se přidají ještě další ekonomické vlivy, tak mohou začít v budoucnu ceny i klesat. To je vlastně hlavní záměr ČNB a proto ke zvýšení úroků přistoupila. Chce tím brzdit poptávku, aby vysoká poptávka ještě více nezvyšovala ceny a tím se udržela inflace na rozumné míře.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru