Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od Dr. Josef Mrňous

Co je skrytá vada na nemovitosti

Dobrý den,

s manželem jsme koupili starší dům. Věděli jsme, že dům není nový, a proto jsme se zeptali zástupce prodávajícího (realitního makléře) na vady, abychom se připravili na případné opravy. Kromě viditelných vad týkajících se běžného opotřebení domu, jsme se ptali i na rozvody vody, elektřiny a plynu. Bylo nám řečeno, že vše je v dobré kondici, tak jsme koupi nemovitosti uskutečnili. Po očekávané rekonstrukci jsme zjistili, že je malý tlak vody ve 2. a 3. patře domu. Po důkladné analýze odborného řemeslníka bylo zjištěno, že tlak je zapříčiněn nedostatečnou průchodností vodovodního potrubí – prostě a jednoduše nám bylo řečeno, že potrubí je tzv. zarostlé. Nyní prosíme o pomoc a o radu, kdo by měl tuto rekonstrukci platit. My, prodávající nebo makléř? Jsme ve velmi těžké situaci a nevíme si nyní rady. Je nějaké dané pravidlo, týkající se skryté vady? Děkuji mnohokrát za pomoc.

Ing. Falcová 

Počet komentářů v příspěvku Co je skrytá vada na nemovitosti 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Co je skrytá vada na nemovitosti356x zobrazeno
Příspěvek Co je skrytá vada na nemovitosti vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz

Dobrý den,

stav, který popisuje by se mohl klasifikovat jako skrytá vada - tedy vada, kterou nešlo s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy. Přesné posouzení stavu by musel provést advokát, po nastudování kupní smlouvy a zjištění všech okolností prodeje. 

Stejně tak vám advokát doporučí, jakou cestu zvolit pro "nápravu" - lze požadovat odstranění vady, slevu z kupní ceny nebo odstoupení od smlouvy.

Důležité je oznámit vadu neprodleně prodávajícímu. Tuto povinnost vám ukládá zákon a podmiňuje tím další vaše možné postupy.

Proto bych doporučil co nejdříve probrat záležitost s advokátem.

S pozdravem

Mgr. Dominik Ženatý, MBA

Dobrý den, 

v této fázi bych doporučil obeznámit původního majitele, a to doporučeným dopisem, který bude obsahovat popis vady společně s návrhem vypořádání, fotodokumentaci a potvrzení či zprávu o zjištěném stavu od zodpovědné osoby, která zajišťovala analýzu vady. Lepší variantou je, že původní majitel uzná skrytou vadu a bude spolupracovat na odstranění. Druhá varianta je, že neobdržíte žádnou zpětnou reakci a v tu chvíli bych navštívil advokátní kancelář.

Občanský zákoník, konkrétně ustanovení § 2106 a § 2107 říká:

(1) Je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo

        a) na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,

        b) na odstranění vady opravou věci,

        c) na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo

        d) odstoupit od smlouvy.

(2) Kupující sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího; to neplatí, žádal-li kupující opravu vady, která se ukáže jako neopravitelná. Neodstraní-li prodávající vady v přiměřené lhůtě či oznámí-li kupujícímu, že vady neodstraní, může kupující požadovat místo odstranění vady přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo může od smlouvy odstoupit.

Více se dozvíte také v ustanovení § 2099 - § 2112 občanského zákoníku. Zde v odkazu naleznete úplné znění https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89?text=Skryt%C3%A9+vady.

Příjemný den.

S pozdravem Tomáš Novák. 

Dobrý den, úprava odpovědnosti za vady při prodeji nebo koupi nemovité věci, byla zavedena od 1. 1. 2014 občanským zákoníkem. Posílila práva kupujícího a zvýšila odpovědnost prodávajícího, který je povinen co nejpodrobněji seznámit kupujícího se stavem nemovitosti a nic mu nezamlčet. V opačném případě se prodávající vystavuje riziku, že kupující se bude domáhat svých práv z vad. Prodávajícímu tak vzniká stav právní nejistoty, který trvá velmi dlouhou dobu, konkrétně 5 let.

Ve Vašem případě se zjevně jedná o vadu skrytou a nebude problém prokázat, že vada se na nemovitosti vyskytovala v době jejího převzetí. Pokud je váš řemeslník skutečně odborník a písemně doloží výskyt vady , která  existovala již v době převzetí, můžete uplatnit svá práva z vad vůči prodávajícímu. Výše vašich nároků se bude odvíjet od toho, jak moc byla porušena kupní smlouva v důsledku vady. V případě podstatného porušení můžete požadovat odstranění vady, slevu z kupní ceny, nebo odstoupení od smlouvy.

Shrneme-li výše uvedené, základní povinností kupujícího je vadu včas, bez zbytečného odkladu po jejím zjištění, oznámit prodávajícímu, nejpozději však do 5 let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti. Oznamte tedy prodávajícím vaše zjištění, kontaktujte RK, která prodej zprostředkovala a požádejte jí o pomoc při řešení problému. Určitě se obraťte na kvalifikovanou právní pomoc, která Vám pomůže při domáhání se nároků z vad. Určitě by to měl zvládnout advokát, který zastupoval RK při přípravě smluvní dokumentace. 


Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru