Nejnovější příspěvek před 3 měsící Nejnovější příspěvek před 3 měsící od Silviana Kölblová

Daň u nemovitostí

Prý se zrušila daň z nabytí nemovitosti? Jak to teď teda je, platím něco, když prodám byt?

Počet komentářů v příspěvku Daň u nemovitostí 2 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Daň u nemovitostí103x zobrazeno
Příspěvek Daň u nemovitostí vytvořil MartinaMartina
11. 1. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den, daň z nabytí nemovitých věcí byla zrušena, takže prodávající ani kupující již daň z nabytí nemovitých věcí neplatí. Dříve se daň platila ve výši 4% z kupní ceny. Dnes se nic nehradí. Ale pozor na daň z příjmu. Pokud vlastníte nemovitost méně než 10 let může se na vás vztahovat povinnost uhradit daň z příjmu z rozdílu za kolik jste nemovitosti koupil a následně prodal, tedy z výdělku. Tato daň je ve výši 15%. Z této daně jsou však určité výjimky a to, že pokud vlastníte nemovitost více než 10 let nebo jste ji prokazatelně více než 2 roky používal pro své vlastní bydlení, pak jste od této daně osvobozen. Nicméně problematika může být ještě o poznání složitější a proto v těchto případěch doporučuji konzultaci s daňovým poradcem. Jiří Šimon. tel.: 602304070 www.jirisimon.cz

11. 1. 2021 Kontaktovat makléře

Ano, ke zrušení daně z nabytí nemovitostí došlo dne 26. 9. 2020 na základě účinnosti zákona č. 386/2020 Sb., kterým se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů.

Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí, která se platí každý rok, ale daňové přiznání se k ní podává 

obvykle jen po nabytí nemovitostí. Lhůta pro daňové přiznání je do 31.1., letos je bez sankcí posunuta do 1.4.2021.

Pokud prodáte byt a byl jste vlastníkem déle než 5 let bez trvalého pobytu, nebo 2 roky s trvalým pobytem v tomto případě se daň neplatí. U lhůty (5 let a 2 let) , která toto nesplňuje je daň z příjmu ve výši 15 % při prodeji (rozdíl na vstupu/výstupu, do nákladu se dají odečíst platby např. za rekonstrukci apod.).  Pozor však, kdo nabude nemovitost po 1.1.2021 se tato lhůta prodlužuje z 5ti na 10 let bez prokázání trvalého pobytu, lhůta 2 roky s trvalým pobytem se nemění.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně