Nejnovější příspěvek před rokem Nejnovější příspěvek před rokem od Mgr. Dominik Ženatý, MBA

Družstevní byt

Dobrý den, uvažuji o koupi družstevního bytu. Ve stanovách je uvedeno, že byt smí vlastnit a užívat osoba starší 50 let, musí zde mít trvale bydliště. Převod do osobního vlastnictví údajně nejde - nikdy ani po splacení anuity (celého družstevního podílu). K pronájmu je třeba souhlas družstva. Cena se skládá z 50% úhrady v hotovosti a 50% splátky úvěru. Za 4,5 roku konci fixace úroků. Zajímá me: 1. To opravdu nemohu po splacení převést byt do osobního vlastnictví? 2. To opravdu nemohu v bytě nechat např. syna, když nesplňuje výše uvedenou podmínku a já mám více než 50% uhrazeno? A jsem odkazana na libovuli družstva? 3. Cena, kterou mám za byt zaplatit, dle mého názoru není konečná. Po skončení fixace přece úvěr družstva bude podléhat aktuálním urokum - např. 20% a logicky to družstvo rozpocita mezi své nájemníky ať máte splaceno nebo ne.? 4. Dalsi věci je, že pokud přestanou oni nájemci splácet, dostane se družstvo do platební neschopnosti a já přijdu o byt? 5. Chápu dobre, že když je byt splácen půl roku, bylo z původní porizovaci ceny splaceno pouze 60.000,- + 20.000,- členský poplatek družstvu. Nebo musela být na pořízení bytu (družstevního nájemního bydlení) složená nějaká vyšší částka např 50% ceny bytu? Dekuji AR

Počet komentářů v příspěvku Družstevní byt 1 komentář
Počet zobrazení příspěvku Družstevní byt195x zobrazeno
Příspěvek Družstevní byt vytvořil Alena RihovaAlena Rihova
12. 9. 2022 Kontaktovat makléře

Dobrý den,

z toho co píšete se jedná o bydlení určené pro specifickou skupinu lidí, což je specifikováno stanovami družstva. Z tohoto důvodu není umožněn převod do osobního vlastnictví. Není tedy možné užívat byt osobou mladší 50 let (ani vaším synem, ani nájemníkem pod 50 let). Ve stanovách zjistíte sankci za takové porušení - často to bývá ukončení členství v družstvu.

Platba je polovina hned po koupi a polovina se splácí družstvu. Na první polovinu je třeba mít hotovost, nelze financovat hypotékou.

Výše úroků se řídí pravidly družstva. Tedy jak říkáte, záleží na družstvu, jaké určí úroky. I toto může být regulováno stanovami a často také je (třeba formou maximální sazby pro členy nebo formou výpočtu maximálních procent).

Co se týče případných finančních potíží družstva, tak existuje celé zákonná úprava takové situace a popisuje postupy, jak se zachází s neplatiči apod. Byty jsou ve vlastnictví družstva, tedy řešení neplatičů je jednodušší než u osobního vlastnictví.

Tedy pokud byt uvažujete jako investici, tak je nutno mít na paměti, že se nejedná o typický investiční byt, ale o byt s omezeným užíváním.

Máte-li další dotazy, neváhejte mi napsat či zavolat.

Mgr. Dominik Ženatý, MBA


Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru