Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od Ing. Mariana Flašková

Existuje předkupní právo pro nájemce?

Paní Bedrnová nás požádala o radu – dovolíme si citovat: „Žiji již několik let v podnájmu a majitel se nyní rozhodl dům prodat. Jakou mám šanci, abych nepřišla o střechu nad hlavou? Známa kdysi řešila podobný problém a docílila jen toho, že jí měl majitel najít jiné bydlení. To ale dopadlo tak, že náhradní bydlení bylo strašné, takže si pak našla stejně něco sama. Existuje tedy nějaké předkupní právo pro nájemníky nebo se to týká jen rodiny? Mohu vás poprosit o radu? Moc děkuji.“

Počet komentářů v příspěvku Existuje předkupní právo pro nájemce? 2 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Existuje předkupní právo pro nájemce?779x zobrazeno
Příspěvek Existuje předkupní právo pro nájemce? vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
6. 12. 2021 Kontaktovat makléře

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou, kterou máte s majitelem domu uzavřenou. Podle ní musíte postupovat. Pokud nemáte sjednáno předkupní právo písemně, tak žádné předkupní právo nemáte. Navíc dnes již neplatí pravidlo, aby vám majitel musel shánět jiné bydlení. Majitel domu s vámi musí dle náemní smlouvy nájem ukočit, nejspíše výpovědní lhůtou a tím vaše vzájemné závazky končí. Nemáte tak právo na náhladní bydlení ani předkupní právo.

6. 12. 2021 Kontaktovat makléře

Při prodeji či darování bytu stávající nájemní smlouva nezaniká a práva a povinnosti majitele/pronajímatele přechází na nového vlastníka. 

Jestliže je nájem sjednán na dobu určitou, tak skončí k datu uvedenému ve smlouvě. Pokud tedy nedojde k jeho prodloužení.

Pokud nájemní smlouva nadále trvá, může být nájem po změně majitele/pronajímatele ukončen pouze dohodou anebo výpovědí. K výpovědi je však zapotřebí, aby existoval některý z výpovědních důvodů uvedených v zákoně - § 2288 Občanského zákoníku.

Pokud nemáte s majitelem/pronajímatelem sjednanou v nájemní smlouvě delší výpovědní dobu, pak je výpovědní doba tři měsíce a běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co je Vám výpověď doručena. Výpověď má své náležitosti. Majitel ji musí  podat písemně, uvést její důvod a také poučení o možnosti podat k soudu návrh na přezkoumání oprávněnosti výpovědi. Návrh na přezkoumání můžete podat do dvou měsíců ode dne doručení výpovědi.

Pokud důvod majitel neuvede, je výpověď neplatná a to i v případě, že návrh na přezkoumání nepodáte. 

 Změnit se však mohou některé podmínky nájmu. Po změně vlastnictví bytu platí, že pro majitele/pronajímatele nejsou závazná ta ustanovení smlouvy, která byla sjednána s původním pronajímatelem nad rámec zákona jako jsou například povinnosti pronajímatele přesahující provádění zákonem vymezené údržby a oprav v bytě, daný souhlas pronajímatele se změnami v bytě nebo souhlas s podnájmem.

 Přednostní prodej bytu nájemníkům byl zrušený v roce 2014. 

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru