Nejnovější příspěvek před 3 měsící Nejnovější příspěvek před 3 měsící od Štěpánka Malinová

Nájemní smlouva

Otázka zní. Co je pro nájemníka lepší, smlouva na bydlení na neurčito, nebo určitou dobu? Pakliže by smlouva byla na urcito, nevypoveditelna třeba na 10 let --lze takovou smlouvu dát najemnikovi? Děkuji za odpověď.

Počet komentářů v příspěvku Nájemní smlouva 1 komentář
Počet zobrazení příspěvku Nájemní smlouva167x zobrazeno
Příspěvek Nájemní smlouva vytvořil Jaroslava radovaJaroslava radova
30. 6. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den, paní Radová,

 obecně bych řekla, že pro obě strany je pro začátek výhodné uzavřít nájemní smlouvu na dobu určitou na 1rok, maximálně 2 roky.

 Pronajímatel zjistí, zda našel nájemce, který včas a řádně platí nájemné, neruší noční klid apod. Nájemce během této doby má také čas zjistit, zda mu vyhovují sousedi, během této doby se mohou objevit různé závady v bytě a zjistí, jak se k nápravě postaví pronajímatel apod.

Pokud se ptáte, co je výhodné pro nájemce - po úvodním "testovacím" období, kdy obě strana zjistí, že je vše v pořádku a vzájemně si vyhovují, bych nájemci doporučila uzavřít nájemní smlouvu na dobu neurčitou. 

Ve vztahu pronajímatel - nájemce chápe zákon stranu nájemce, jako tu slabší. Pravomoci pronajímatele jsou v oblasti předčasné výpovědi nájmu poměrně omezené.

U smlouvy na dobu neurčitou může nájemce ukončit nájem kdykoliv a to i bez uvedení důvodu, ale musí dodržet zákonem stanovenou tříměsíční výpovědní lhůtu.
Vypovědět smlouvu na dobu neurčitou, je pro pronajímatele vždy složitější. 

Píšete o smlouvě na dobu určitou, kterou nepůjde vypovědět třeba na 10 let. Takovou smlouvu jistě jde nájemníkovi dát, ale i když je pro nájemce v tomto případě složitější ukončit nájemní vztah, jsou případy, kdy to lze a to, když se okolnosti změní natolik, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. Např. podstatná změna místa zaměstnání nebo změna sociální situace nájemce (k horšímu i k lepšímu).

Samozřejmostí je vždy před podpisem nájemní smlouvy ji řádně pročíst.

S přáním správného rozhodnutí
Štěpánka Malinová
Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru