Nejnovější příspěvek před rokem Nejnovější příspěvek před rokem od David Vašíček

Zakoupení nemovitosti na cizím pozemku

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Uvažuji o zakoupení chaty, ale pozemek, na kterém chata stojí, není součástí kupní smlouvy. Přesněji řečeno, kupuji chatu, ale ne pozemek pod ní. Na pozemek je dlouhodobá nájemní smlouva od majitele pozemku. Jaké to má úskalí? Jsou s tím spojeny nějaké problémy do budoucna? Děkuji mnohokrát. Pavla Janderová

Počet komentářů v příspěvku Zakoupení nemovitosti na cizím pozemku 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Zakoupení nemovitosti na cizím pozemku2098x zobrazeno
Příspěvek Zakoupení nemovitosti na cizím pozemku vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
11. 1. 2022 Kontaktovat makléře

Koupě nemovitosti na cizím pozemku je vždy trochu problém. Před samotnou koupí je potřebné si důkledně ošetřit smluvní vztah s majitelem pozemku a to především proto, aby vás nečekaly nepříjmné zjištění po koupi. Majitel pozemku vám může začít např. účtovat vysoké nájemné a vy budete nucena ho akceptovat, protože jinak nebudete moci užívat svůj majetek. Ideální řešení je nájemní smlouvu na velmi dlouhou dobu za jasně daných nájemních podmínek vč. přesně zakotvené dlouhodobé ceny nájemného. Doporučuji před koupí konzlotvat celou záležitost s advokátem, protože problematika může být ještě složtější než zde uvádám a bude se lišit případ od případu.

14. 1. 2022 Kontaktovat makléře

V praxi jsem několikrát řešil obchod, kdy klient kupoval nemovitost na cizím pozemku. Nejčastěji se to týká chat postavených na lesním pozemku. Pokud pozemek patří Lesům ČR, je to nejlepší varianta, protože nehrozí, že by do budoucna byly s pozemkem nějaké problémy z hlediska vlastnického práva. Mají připravený formulář na vzdání se předkupního práva, který po vyplnění potvrdí. Nezvedají cenu nájmu, která je spíše symbolická. Pokud je ale majitelem pozemku fyzická osoba, což z dotazu vyplývá, bývá to problém. Setkal jsem se s tím v roce 2021, kdy jsem prodával chatu na pozemku, kdy předchozí majitel chaty měl uzavřenou nájemní smlouvu na pronájem pozemku na dobu neurčitou a platila se symbolická částka za pronájem. V okamžiku kdy se našel kupec, chtěl majitel pozemku pod chatou mnohonásobně zvýšit nájemné. Argumentoval tím, že smlouva byla uzavírána před mnoha lety a od té doby se ceny za pronájem výrazně zvedly. Takže řešením bylo odkoupit pozemek pod chatou. Majitel s tím naštěstí souhlasil, za cenu obvyklou na trhu, a skutečně pozemek novému majiteli chaty prodal. Takže snažte se domluviti s majitelem pozemku pod chatou na jeho odkoupení,  a je problém vyřešen.      Vyplatí se nabídnout mu vyšší cenu, než je cena obvyklá. Pokud  nebude souhlasit, doporučuji ve spolupráci s advokátem smluvně řešit novou nájemní smlouvu s dlouhodobým pronájmem a garancí ceny nájmu. Doporučuji si promluvit s majiteli sousedních chat, jsou-li na pozemku stejného majitele, jaké mají zkušenosti a podle toho se zařídit.

21. 1. 2022 Kontaktovat makléře

Pokud budete chtít koupit chatu, je potřeba napřed aby prodávající nabídnul chatu vlastníku pozemku, protože zde existuje zákonné předkupní právo. Pokud toho majitel nevyužije a bude chtít i nadále pozemek pod chatou pronajímat, můžete chatu koupit. V praxi se jedná často o pozemek lesů. obce, města. Může se ale jednat i o pozemek v soukromém vlastnictví. Tohle zjistíte na katastru nemovitostí a podle toho se dále u prodávajícího informujte. Dále budete muset platit nájem za pozemek pod chatou a domlouvat se na dalším nájemním vztahu se současným vlastníkem.

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru