Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od Ing. Rut Piklová

Co vše obnáší zakoupení nezasíťovaného pozemku a jak na takovém pozemku stavět?

Pan Svoboda by si rád pořídil pozemek, aby na něm mohl postavit dům dle svých představ. Velkou roli při výběru sehrály emoce. Vyhlédl si pozemek, ke kterému má silnou citovou vazbu, jelikož z tohoto kraje pochází. Protože nemá absolutně žádnou zkušenost, obrátil se na nás, aby získal více informací, a to ještě před zakoupením pozemku. Pozemek, o který má pan Svoboda opravdu velký zájem, není zasíťovaný. Rád by věděl, na co si má dát pozor a co by měl mít zjištěné, než pozemek zakoupí. Obává se toho, aby pak stavbu jeho vysněného domu něco nepřekazilo. Dále pak, aby stavba netrvala přehnaně dlouho. Předem děkuje za rady a informace.

Počet komentářů v příspěvku Co vše obnáší zakoupení nezasíťovaného pozemku a jak na takovém pozemku stavět? 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Co vše obnáší zakoupení nezasíťovaného pozemku a jak na takovém pozemku stavět?405x zobrazeno
Příspěvek Co vše obnáší zakoupení nezasíťovaného pozemku a jak na takovém pozemku stavět? vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
27. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Pokud uvažujete o koupi pozemku na kterém máte v úmyslu stavět rodinný dům, je v prvé řadě nejdůležitější si zjistit z územního plánu obce, jestli je pozemek územním plánem ke stavbě určen. Tuto informaci zjistíte na webových stránkách obce nebo přímo na příslušném stavebním úřadě. Pokud je váš záměr výstavby v souladu s územním plánem, tak je vše ok. Pokud ne, do koupě se nepouštějte. Dále je potřebné zjistit, jaké regulace územní plán stanovuje jako je zastavitelnost, výška, sklon střechy a mnoho dalších parametrů. Dalšími důležitými údaji je možnost připojení na inženýrské sítě. Bez elektřiny se asi jen těžko obejdete, takže je potřebné zjistit možnost připojení. Připojení vodovodu je také dnes běžné a kanalizace se dá vyřešit např. čističkou odpoadních vod, pokud není možnost připojit se k veřejné kanalizační síti. Plyn dnes mnoho parcel nemá, protože způsoby vytápění jsou dnes široké abez plynu se dá bezproblémů fungovat. Všechny tyto možnosti je nutné ověřit u provozatelů těchto sítí. Také je potřebné počítat s tím, že připojení k sítím není zadarmo a někdy se může jednat o významené částky. Proto je více než důležité si před samotnou koupí všechny tyto věci ověřit, abyste nekoupili pozemek na kterém nebudeme moci stavět nebo nebudete mít možnost se připojit k sítím. Doporučuji najmout si odborníka, který se danou problematikou zabývá a ví na co je potřeba si dát pozor.

27. 10. 2021 Kontaktovat makléře
V současné době se nezasíťované pozemky kupují často. Těch s inženýrskými sítěmi je totiž nedostatek a jsou dražší. Měli bychom si ale spočítat, na kolik nás ve finále zasíťování přijde. Je dobré ještě před koupí projít důkladně terén a zjistit, jak daleko od hranice kupovaného pozemku se stávající sítě, ke kterým bychom se mohli připojit, nacházejí. Jedná se o možnost napojení energií (elektřina, plyn), dále o přívod vody, svod odpadních vod a eventuálně přenos informací - internet, TV. Prostudovat můžeme i dostupné mapy, které zaznamenávají jejich uložení v zemi. Je dobré oslovit distributory se Žádostí o sdělení o existenci sítí (lze podat elektronicky).
29. 10. 2021 Kontaktovat makléře

Vážený pane Svobodo,

Vaše rozhodnutí, pořídit si pozemek který se vám líbí a ke kterému máte citový vztah je určitě dobrý a je to důležitý základ pro vaše spokojené bydlení.

Koupě pozemku pro stavbu je asi nejsložitější kategorii realitních prodejů. Vypadá to jednoduše ale můžete narazit na mnoho úskalí.

To první, co bych Vám doporučila, je důkladné nastudování Územního plánu – tam se dozvíte mnoho důležitých informací např. minimální rozměr stavebního pozemku, povolená procentuální zastavitelnost pozemku, jak vysoká může být stavba, jaký tvar střechy má mít apod. K tomu je dobré navštívit stavební úřad, podat žádost o vydání stavebně plánovací informace a poradit se, zda není vyžadována pro tuto lokalitu nějaká studie (pokud není zasíťovaný pozemek, je to dost pravděpodobné).

Dále si zkontrolujte List vlastníka a prověřte, že na pozemku neváznou věcná břemena, která by stavbu mohla znemožnit nebo právní vady.

Další problém by mohl vzniknout v případě, že je pozemek v nájmu (často nějakému zemědělci), vyžádejte si k tomu nájemní či pachtovní smlouvu.

Další, co může stavbu významně ohrozit jsou ochranná pásma. Ty jsou v různých výměrách, jiné je ochranné pásmo lesa, železnice a také různá pásma elektrického vedení. Vše je potřeba řešit s vlastníkem ochranného pásma. Zjistěte si, zda se nenachází pozemek v Chráněné krajinné oblasti či její blízkosti. Pokud ano, neměl byste vynechat návštěvu správce CHKO.

Co se týká sítí, tak tam je důležité odkud sítě přivedete, jak dlouhé vedení je potřeba, zda půjdete přes cizí pozemek atd. Pokud se naopak rozhodnete řešit vodu a odpady individuálně, i tam můžete narazit, vše je potřeba projednat předem u vodovodů a kanalizací, stejně jako dodávky elektriky a plynu – poptat podmínky připojení u dodavatele.

Pokud není jasná hranice pozemku, čeká vás ještě oslovení geodeta a nutnost vytyčení hranic pozemku.

Doufám, že to takto je pro vás dostačující. Pokud byste měl jakýkoliv problém, můžete se na mne obrátit.

S přáním pěkného dne

Ing. Rut Piklová

Tel.: 604313388

www.rutpiklova.cz, piklova@rehypex.cz

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru