Nejnovější příspěvek před 3 týdny Nejnovější příspěvek před 3 týdny od Martin Rypák

Ukončení smlouvy na dobu určitou a vystěhování dřív

Dobrý den, Chtěla bych se vystěhovat o 2 měsíce dřív z bytu, kde mám smlouvu na dobu určitou, kvůli cestě do zahraničí. Nájem a všechny závazky plánuji dodržet do konce původní smluvní doby. Musím o tom dát písemně vědět majiteli? Může za těchto podmínek vymáhat něco kvůli nevyužívání bytu? Jelikož nebudu v ČR v poslední den smlouvy, je možné byt předat před koncem smluvní doby? Děkuji.

Počet komentářů v příspěvku Ukončení smlouvy na dobu určitou a vystěhování dřív 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Ukončení smlouvy na dobu určitou a vystěhování dřív108x zobrazeno
Příspěvek Ukončení smlouvy na dobu určitou a vystěhování dřív vytvořil Já
16. 7. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den, obecně platí, že smlouva na dobu určitou nelze vypovědět nebo ji můžete vypovědět s tří měsíční výpovědní lhůtou. Podle smlouvy tedy budete muset dodržet tříměsíční výpověď, kterou musíte podat majiteli písemně a vypověď začne běžet od 1 dne následujícího měsíce. Pokud tedy nyní podáte výpověď tak ta bude od 1.8. běžet a nájem zanikne 31.10. do té doby jste povinna plnit smlouvu a řádně hradit veškeré náklady. Na předání bytu se s majitelem domluvte jak vám to oběma bude vyhovovat. Spíše bych vám doporučil se pokusit s majitelem domluvit a např. pokud by měl místo vás nového nájemníka, tak by mohl přisoutoupit na zkrácení výpovědní lhůty, ale to není nic nárokového, spíše dohoda obou stran.

17. 7. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den!

Především bych potřebovala vidět Vaši nájemní smlouvu. V té jste se mohli domluvit na různých ujednáních.

Obecně ale platí, že nájemce může předčasně vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Změna práce, pracovního místa v souvislosti třeba se stěhováním do zahraničí k tomu určitě patří. Není nutné ani doplácet nájemné do konce ujednané lhůty nájmu, jen do konce výpovědní lhůty, která trvá tři měsíce. Je ale třeba počítat s tím, že výpovědní doba běží až od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla písemnou formou druhé straně. 

Pokud navíc píšete, že jste ochotna uhradit domluvenou výši nájmu za celou dobu, nevidím v předčasném předání nemovitosti žádný problém. Určitě si ale nechte podepsat předávací protokol. 

21. 9. 2021 Kontaktovat makléře

Dobrý den, 

ze zákona je povinná 3 měsíční výpověď z nájmu,  když nájemník chce ukončit nájem dříve doporučují napsat písemní žádost o dřívější ukončení nájemní smlouvy,  anebo telefonické kontaktovaní majitele. 

 S pozdravem, 

Martin Rypák RK DACHI s.r.o

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru