Nejnovější příspěvek před 2 lety Nejnovější příspěvek před 2 lety od David Vašíček

Věcné břemeno na nemovitosti

Paní Odesová řeší otázku věcného břemene na nemovitosti, kterou by ráda s manželem koupila. V této souvislosti nás požádala o odpovědi na její otázky. Co znamená věcné břemeno a k jakým povinnostem zavazuje vlastníka nemovitosti? Jaké jsou nejčastější typy věcných břemen? Mnohokrát děkuje za radu

Počet komentářů v příspěvku Věcné břemeno na nemovitosti 3 komentáře
Počet zobrazení příspěvku Věcné břemeno na nemovitosti789x zobrazeno
Příspěvek Věcné břemeno na nemovitosti vytvořil Redakce NRportal.czRedakce NRportal.cz
8. 12. 2021 Kontaktovat makléře

Vážená paní Odesová, problematika věcných břemen je poměrně složitá a je tedy zbytečné ve Vašem konkrétním případě řešit celé její spektrum. Raději bych se zaměřila na návod, jak zjistit ve Vašem konkrétním případě, zda se jedná o věcné břemeno, které zásadně omezuje vaše práva k případně koupené nemovitosti. 

Doporučila bych Vám návštěvu Katastrálního úřadu pod který nemovitost náleží. Každé zapsané věcné břemeno, je vyznačeno na LV a to na základě nějaké listiny. Pokud tedy již víte, že na kupované nemovitosti je věcné břemeno, požádejte KÚ o kopii listiny, na základě které je toto věcné břemeno zapsáno. Ze zkušenosti vím, že pracovníci KÚ Vám poradí a objasní jaký závazek dle této listiny se k nemovitosti váže. Protože existuje mnoho různých věcných břemen, některá strpíte a ani si to neuvědomíte a některá mohou naprosto znemožnit užívání bytu. Dobré je také vědět, že i věcná břemena je možné vymazat z LV. Setkáváme se běžně s věcnými břemeny ve prospěch lidí kteří již nejsou mezi námi. Je proto lepší, řešit přesně to konkrétní břemeno na Vaši kupované nemovitosti.

Pokud byste měla ještě nějaké otázky, neváhejte mne kontaktovat

Tel.: 604313388, www.rutpiklova.cz

8. 12. 2021 Kontaktovat makléře

Krásný den, paní Odesová,

na vámi vybrané nemovitosti vázne nějaké věcné břemeno... Předpokládám, že jste to zjistili dle listu vlastnictví. Vždy je dobré mít vytištěný kompletní list vlastnictví, kde je psáno o jaké věcné břemeno se jedná a na základě jaké listiny vzniklo. Toto by vám měl zajistit makléř prodávané nemovitosti a nejen zajistit, ale i vysvětlit. V případě, že byste se přes něj k odpovědi nedostala, tak je dobré si nechat list vlastnictví včetně zmiňovaného břemene nechat vytisknout na katastrálním úřadě. Lze to i elektronicky, v případě že máte bankovní identitu.

Věcné břemeno je velmi zjednodušeně právo oprávněného k části cizí věci a pro vlastníka to znamená, že má povinnost toto strpět.

V praxi je spoustu věcných břemen. Nejčastěji to jsou různé přípojky na vodu, elektřinu, plyn nebo antény a vysílače na střeše. U starší zástavby se setkáte klidně i s hlavním uzávěrem vody pro celý dům ve vaší sklepní kóji.

Častá jsou břemena chůze a jízdy, abyste se např. mohla dostat přes něčí pozemek k vaší nemovitosti.

Je důležité zjistit, jaké konkrétní břemeno je na vaší vybrané nemovitosti a hlavně jestli je zřízené na dobu určitou  či neurčitou.

Některá břemena jsou neškodná, jiná jen lehce obtěžující, ale nějaká by vám mohla i uškodit.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem vám k dispozici

Pěkný den

Veronika Srb Balnarová

www.veronikasrb.cz

737 199 215

21. 1. 2022 Kontaktovat makléře

Věcné břemeno patří mezi věcná práva k cizí věci. Občanský zákoník zde mluví o oprávněným (to je ten pro kterého je břemeno zřizováno) a poviným (ten co něco musí trpět) z věcného břemene.  S slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít cizí věc. A pro toho kdo vlastní nemovitosti je tam břemeno zřízeno, to znamená, že je zase naopak je povinen něco trpět, případně něco konat nebo se něčeho vzdát nebo zdržet. Podle obsahu se dělí břemeno, které se váže k osobě a nebo k nemovitosti. Věcné břemeno se zřizuje ve většině případů smlouvou, ale lze jej nabýt také závětí, rozhodnutím soudu nebo tkzv. vydržením. Věcné břemeno v případě nemovitostí vzniká až zápisem do katastru nemovitostí (ne uzavřením smlouvy) Věcné břemeno může být zřízeno za úplatu nebo bezúplatně. 

Nyní občanský zákoník ještě rozděluje věcné břemeno služebnosti a reálné věcné břemeno. Mezi věcné břemeno služebnosti patří například služebnost inženýrské sítě, opora cizí stavbou, právo pastvy, služebnost stezky, průhonu, užívací právo, požívací právo, služebnost bytu. Reálné břemeno znamená, že vlastník určité věci musí ve prospěch jiné osoby něco vykonat. Například maminka daruje byt své dceři a ta má povinnost se o ni starat, zajišťovat nákupy, chodila pro léky, v případě nemoci vozila k lékařům nebo do nemocnice. 

Pokud máte ohledně břemena ještě nějaký dotaz, neváhejte se ozvat. 
 

Nenašli jste odpověď? Položte vlastní dotaz

Trápí vás otázky ohledně nemovitostí? Položte je v poradně a nechte si poradit od široké základny odborníků z oboru.

Vložit dotaz

Témata poradny

Vyhledávejte v poradně

Nahoru