Hlavní obrázek pro článek Jak se připravit na pronájem bytu
Datum vložení článku Jak se připravit na pronájem bytu 20. 6. 2018

Jak se připravit na pronájem bytu

Makléř zařídí vše potřebné k pronájmu

Nechcete trávit čas s hledáním vhodných nájemníků? Nemáte zkušenosti a nerozumíte smlouvám a jiným administrativním věcem, které jsou spojené s pronájmem bytu či domu? Svěřte se do rukou makléře, případně realitní kanceláře. Jejich zkušenosti vás mohou ochránit od případných problémů.

"Přidané hodnoty makléře v pronájmech jsou především jeho zkušenosti a znalost trhu. Kvalitní makléř věnující se pronájmům zprostředkuje ročně minimálně 50 nových nájemníků – ať již do bytů či do kanceláří. Makléř prověřuje zájemce o pronájem (např. v rejstříku exekucí, insolvenčním rejstříku, databázi osob hledaných policií atd.). Navíc díky zkušenostem ze stovek jednání se zájemci makléř přesně ví, na co se má zeptat a jakých detailů si všímat, aby se ukázalo, zda zájemce bude dobrým nájemníkem či nikoliv. Kvalitní makléř vám také nevnucuje nájemníka, o kterém má pochybnosti, jen pro to, aby rychle získal provizi. Rozhodně je lepší udělat o 1-2 prohlídkové dny více, než uzavřít nájem s někým, s kým moc nechcete. Pečlivý výběr nájemníka je totiž nejdůležitější věc, kterou vám makléř dokáže zařídit. Dále pak makléř zná vývoj cen nájmů a dokáže vám poradit se stanovením jeho správné výše," vysvětluje makléř Ing. Stanislav Durchánek.

Pronájem bytu si žádá úklid a řád

Uvědomte si, že chcete zámejce nalákat a ukázat byt v tom nejlepším světle. Zkuste si představit, jak byste si hledali byt vy. S největší pravděpodobností zájemci už na fotkách inzerátů řeší i takové drobnosti, jako, co a kam dají, kde budou mít boty, kam dají televizi, případně, jak si rozvrhnou své osobní věci.

Pro jejich snazší představu bude dobré, když uvidí byt uklizený. Navíc, uklizené místnosti působí vzdušeněji a vypadají větší. A když myslíme úklid, není to jen o vytření podlahy, vysátí nebo umytí oken. Zkuste všechny přebytečné věci odnést, nebo schovat do skříněk. Není potřeba mít na pohovce přehozené dvě deky, na stole časopisy a židle u stolu odsunuté. Přípravě věnujte dostatek času, určitě se vám pečlivost dobře vyplatí.

Nebojte se drobné investice

Chcete-li svůj byt pronajmout za slušnou cenu, drobná investice by vás neměla odradit. Nemyslíme, že máte nakupovat nový nábytek za desetitisíce, ale opravit kohoutek, namazat vrzající dveře, natřít nevzhledné topení, případně zasádrovat díru ve zdi.

V rámci investice do bytu záleží hlavně na jedné věci, komu chcete byt pronajmout. Pokud připravujete studentské hnízdo, určitě budete mít větší šanci, když v rámci vybavení bude alespoň postel, židle, skříň -  tři základní věci, které by studentům mohly udělat radost. A také pamatujte, že zařízený byt se promítne do lepší a výhodnější ceny pronájmu.

Oko designéra a duše hostitele

Při prohlídce bytu hraje velkou roli i sebemenší detail. Určitě se vám bude líbit obývací pokoj, kde na pohovce budou moderní polštáře, na stole bude hořet svíčka, roh prosvětlí krásná pokojová rostlina.

Přesně tyto drobné detaily mohou s pronájmem bytu výrazně pomoci. Stejně tak potěšíte případné nájemce malým pohoštěním. Káva, drobné pečivo nebo sušenky, slané tyčinky. Maličkosti, které prolomí počáteční nervozitu a vám usnadní komunikaci s budoucími nájemníky.

Pronajímáte byt? Fotky nalákají zájemce

První, s čím případný zájemce o pronájem přijde do kontaktu v rámci vašeho bytu, jsou fotky u inzerátu. Nemáte-li sjednaného makléře, nebo realitní kancelář, kde by si fotky zařizovali sami, myslete při focení na několik drobných tipů:

  • foťte místnost vždy směrem do rohu  - pokoj bude působit vzdušněji a prostorněji
  • každou místnost vyfoťte na různých místech - nesnažte se ji vměstnat na jednu fotku
  • pokoj si dobře nasviťte
  • nefoťte místa, která zrovna nereprezentují byt v nejlepším světle
  • vyfoťte několik snímků jednoho místa, abyste si mohli vybrat tu nejostřejší a nejkvalitnější fotku
  • ukažte na fotkách i okolí bytu (pokud je co ukazovat)

Empatie a psychologie

Žádnému majiteli bytu není jedno, komu svoji nemovitost pronajme. Zkuste si na první schůzce s nájemníky sednout a u kávy či pohoštění poznat, jací jsou. Ptejte se, kde bydleli před tím, proč by se rádi přestěhovali do této lokality, jaké jsou jejich zájmy, kolik mají dětí, zda mají domácího mazlíčka. Odpovědi vám pomohou si udělat představu, jaké nájemník si do bytu “pouštíte”. 

Všímejte si oblečení, způsobu chování. Tyto drobnosti vám mohou prozradit, zda jsou budoucí nájemníci svědomití, čistotní a spolehliví. 

Buďte upřímní a nespěchejte

Při prvním setkání buďte příjemní, upřímní a usmívejte se. Od budoucích nájemníků přijde řada otázek. Odpovídejte pravdu, v případě odhalení nekvality prostředí či nějaké závady v bytě, řekněte vše, jak je, ale zároveň ihned zmiňte klady bytu případně navrhněte řešení.

Není třeba brát hned prvního nájemníka. Dnes je poměrně velká poptávka po bytech, a pokud si nejste jistí, že byste byt pronajali těm “pravým”, absolvujte prohlídek a schůzek několik. Výběr je na vás. Na vás je, kdo v bytě bude bydlet...

Autor článku
Autor článku Jak se připravit na pronájem bytu - makléř Redakce NRportal.cz, větší profilovka
Redakce NRportal.cz
Redakce Profil autora