Katastr nemovitostí jako všestranný pomocník
O katastru nemovitostí určitě slyšel každý z nás, ale opravdu jste jej někdy využili? Jak s katastrem pracovat a jaké informace zde můžete dohledat? Odpovíme vám na blogu Nezávislého realitního portálu a o rady a tipy z praxe se s námi podělí realitní makléř Mgr. Ladislav Fajmon z kanceláře Reality Sedmička.
Co je to katastr nemovitostí?
Katastrem nemovitostí se rozumí velmi obsáhlý archiv, který v sobě uchovává detailní charakteristiky o všech nemovitostech v ČR. V katastru jsou uchovávány záznamy o vlastnictví nemovitostí, detailní popisy pozemků, ale i rozestavěných staveb. Data jsou nutná k uchovávání především pro daňové a evidenční potřeby státu a také pro ochranu vlastnického práva k předmětné nemovitosti.
Kdy je nutné využít katastru?
Informace z katastru nemovitostí jsou potřebné v situacích, kdy je nutné doložit vlastnictví konkrétní nemovitosti. V praxi se jedná především o následující situace:
─ žádost o stavební povolení
─ ohlášení stavby
─ koupě nemovitosti
─ prodej nemovitosti
─ případně i rozvod nebo soudní spory, aj.
Výpis z katastru bude vaším výborným pomocníkem kupř. pro zjištění, zda vám prodávající nezatajil důležité informace o nemovitosti. Skrze katastr nemovitostí zjistíte, zda na nemovitost není uvaleno věcné břemeno, anebo zda je nemovitost v zástavě.
Jaké jsou poplatky za použití katastru nemovitostí?
Při žádosti o výpis je nutné, kromě základních informací o nemovitosti a dokladu totožnosti, počítat s poplatkem z využití katastru. Za fyzický výpis se na katastrálním úřadu platí 100 Kč. Při využití on-line služeb jsou finanční platby za poskytnutí údajů 50 Kč za každou stranu výpisu. Vedle toho existuje takzvaná „formální publicita“ – tedy obecné zpřístupnění údajů zapsaných v katastru nemovitostí přes portál cuzk.cz.
Při nákupu či prodeji nemovitosti je zapotřebí vepsat nového majitele do evidence katastru nemovitostí. Kromě formulářů a doložení potřebných dokumentů je nutné uhradit správní poplatek ve výši 2 000 Kč. Obdobně je tomu i u zápisů zástavních práv i jejich výmazů.
Co radí realitní makléř Mgr. Ladislav Fajmon?
„Informace z KN nám pomohou v životních situacích spojených s nabýváním nemovitostí - koupí, darem, vydražením či výstavbou. Zjistíme zde, zda je nemovitost přístupná z veřejné cesty, jestli je správně zakreslená v katastrální mapě, zaspané právní vady, především exekuční tituly nebo rozhodnutí správních orgánů, př. poznámky spornosti, způsob ochrany (CHKO, kulturní památka), aj. což může usnadnit spoustu starostí v budoucnu, především u nabývání nemovitosti, která nemá lidově řečeno čisté LV.“
Pro zjištění bližších informací o lustraci v tomto katastru či jiných náležitostech spojených s katastrem nemovitostí se neváhejte dotazem optat v naší on-line poradně.