Hlavní obrázek pro článek Jak získat hypotéku pro mladé do 36 let?
Datum vložení článku Jak získat hypotéku pro mladé do 36 let? 7. 4. 2021 Štítek Finance článku Jak získat hypotéku pro mladé do 36 let? Finance

Jak získat hypotéku pro mladé do 36 let?

Není to tak dlouho, kdy žadatelům stačilo prokázat dostatečné příjmy, a mohli získat 100% hypotéku. Podmínky se ale stále mění a Česká národní banka udává poskytovatelům hypotečních úvěrů jistá doporučení, k nimž si navíc jednotliví poskytovatelé přidávají své vlastní podmínky, aby tak zvýšili jistotu schopnosti splácení žadatelů. Jaké jsou aktuální podmínky pro hypotéky v roce 2021? A mají mladí lidé, kteří nemají zatím velké úspory, nějaké výhody?

Podmínky pro získání hypotéky 2021

Česká národní banka doporučuje bankám a jiným poskytovatelům hypotečních úvěrů poskytovat úvěr maximálně do 90 % výše hodnoty nemovitosti (tzv. LTV) a zajistit, aby výše měsíční splátky klienta nepřesáhla 50 % jeho čistého měsíčního příjmu (tzv. DSTI).

1. VĚK

Žadatel o hypoteční úvěr musí být ve věku minimálně 18 let. Horní hranice věku je stanovena individuálně ze strany poskytovatele: standardní hranice je 67 let.

2. PŘÍJEM

Dalším rozhodujícím faktorem pro rozhodování o půjčce je příjem žadatele. Stručně vzato, příjem žadatele musí být takový, aby zvládl hypotéku splácet. Pak už záleží na konkrétní výši hypotéky, době splatnosti a úrokové sazbě. Je důležité vědět, že do příjmu se nepočítá jen vaše mzda, ale mohou to být příjmy jako například různé druhy důchodů (invalidní, vdovský), příjmy z pronájmu, výživné na dítě apod. 

3. BONITA

Třetím ukazatelem, na které banky hledí, je bonita, tedy hodnocení bank, zda dokážete hypotéku splácet. Spadat do bonity mohou tyto faktory: vaše příjmy, záznamy v registrech dlužníků, další půjčky apod.

Státní hypotéka pro mladé 2021

Stát se již před třemi lety rozhodl reagovat na nelehkou situaci v oblasti hypotečních úvěrů. Důvod? Česká národní banka v roce 2018 zavedla výše zmíněné doporučení týkající se poskytování hypoték, a tak ztížila podmínky pro jejich získání. Řešení od státu? Poskytnout mladým párům možnost pořízení vlastního bydlení s následujícími podmínky.

Podmínky pro získání státní hypotéky:

  • Pár musí být sezdaný (příp. registrované partnerství).
  • Alespoň jeden ze žadatelů musí být ve věku do 40 let.
  • Nesezdané páry musí být oba ve věku do 40 let a mít v péči dítě do 15 let věku.
  • Žadatelé musí mít našetřeno min. 20 % z ceny nemovitosti.
  • Žadatelé nesmí mít vlastní byt ani podíl v bytovém družstvu.
  • Rodinný dům musí být pojištěn proti živelným pohromám.

Kolik peněz vám stát půjčí?

V případě koupě či výstavby rodinného domu se jedná o maximální výši 2,4 milionu korun. Pokud chcete koupit byt, půjčí vám maximálně 2 miliony korun a na rekonstrukci bytu dostanete maximálně 600 tis. korun. Vzhledem k dnešním cenám nemovitostí se ale jedná spíše o doplňkovou pomoc při financování bydlení. Státní hypotéku poskytuje Státní fond podpory investic.

Bydlení pro mladé v číslech

Z výzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu vyplívají následující údaje. Jako hlavní bariéru při žádosti o hypoteční úvěr vnímají mladí lidé nedostatek vlastních financí (41 %). Hypotéku má zhruba třetina mladých lidí (38,8 %). Ve vlastním bydlení žije jeden ze tří mladých Čechů (33,3 %), v nájmu téměř polovina (47,5 %) a u rodičů pětina respondentů (19,3 %). Více než tři čtvrtiny mladých, kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce požádat v budoucnu o hypoteční úvěr (78,8 %).

Jelikož v současné době ještě není jednotné zvýhodnění hypoték pro mladé, na řešení tohoto problému přistupují banky různě. Například Česká spořitelna nabízí program „Prvobydlení“, ve kterém nabízí mladým žadatelům 90% LTV v případě jejich prvního bydlení. Pokud se budete chystat získat hypotéku, je proto dobré zjistit si nabídky od jednotlivých bank, případně oslovit nezávislého finančního poradce, který se v této problematice orientuje.

Aktuálně z oblasti hypotečních úvěrů

V současné době platí stále jen doporučení od ČNB, o kterých jsme se zmínili. V březnu 2021 však Poslanecká sněmovna schválila novelu, která dává České národní bance pravomoc limitovat hypotéky, ale i zvýhodňovat mladé páry. Smyslem novely je tak vytvoření rovných podmínek na českém hypotečním trhu. Co se zvýhodnění pro mladé týče, tak by tito žadatelé měli vyšší hranici úvěrových ukazatelů, a to o 10procentních bodů u LTV a o 5procentních bodů u DSTI. Nyní zákon míří do Senátu, kde by mohl být schválen ještě před letošními říjnovými volbami.

Potřebujete poradit se získáním hypotéky? Neváhejte se obrátit na realitní makléře z Nezávislého realitního portálu.

Autor článku
Autor článku Jak získat hypotéku pro mladé do 36 let? - makléř Redakce NRportal.cz, větší profilovka
Redakce NRportal.cz
Redakce Profil autora
Sdílejte článek

Chcete se ještě na něco zeptat? Zeptejte se makléřů v poradně.

Vložit dotaz

Nahoru