Hlavní obrázek pro článek Družstevní bydlení v roce 2022

Družstevní bydlení v roce 2022

Je družstevní bydlení v současnosti na vzestupu? Jaké má výhody a nevýhody? Můžeme očekávat nějaké změny ve družstevním bydlení v roce 2022? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět na blogu Nezávislého realitního portálu a o svůj názor se s námi podělí zakladatelka realitní kanceláře Glanc REAL Servis s.r.o. Silviana Kölblová.

Jaký je současný stav družstevní bydlení?


Při aktuálním turbulentním růstu cen nemovitostí se stále více obyvatel vrací k tradičnímu způsobu družstevního bydlení. Tento trend reflektuje především současnou napjatou situaci na trhu s nemovitostmi. Družstevní bydlení je vnímáno jako levnější alternativa k pořízení vlastní nemovitosti např. za pomoci hypotečního úvěru od banky. Současně s tímto faktem zvedá atraktivitu družstevních bytů i administrativní nenáročnost a správa z pohledu vlastníka nemovitosti v bytovém družstvu.

Výhody pořízení družstevního bytu

Prvním kladem je již samotné pořízení družstevního bytu. Jedná se o levnější a cenově dostupnější variantu především pro nízkopříjmové obyvatele či mladé rodiny. Vzhledem k podstatě bytového družstva je zřejmou výhodou také vynutitelnost pravidel chování a užívání společných prostor. V bytovém družstvu má zároveň každý člen pouze jeden hlas, a to bez ohledu na velikost bytu.

Nevýhody družstevního bydlení

Při koupi družstevního bydlení si nekupujete samotný byt, ale pouze tzv. družstevní podíl a právo k nájmu v družstevním bytě. Členové družstva platí nájemné, které zahrnuje poplatky za služby a příspěvky do fondu oprav, v některých případech také splátky anuity za dluh, který vznikl družstvu například při výstavbě (například splácení bankovního úvěru).

Pokud byste chtěli družstevní byt pronajímat, potřebujete k tomu souhlas bytového družstva. Rovněž stavební úpravy v družstevním bytě můžete provádět pouze po souhlasu družstva.

Jak je to s převody družstevního bytu do osobního vlastnictví?

Do konce roku 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to v případě, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. To už ale neplatí. Převedení družstevního bytu (družstevního podílu na bytovém domě) do osobního vlastnictví je od roku 2021 závislé na stanovách družstva a převod musí být schválen členskou schůzí. Před pořízením družstevního bytu tedy doporučujeme důkladně prostudovat stanovy.

Co radí realitní makléřka Silviana Kölblová?

„Při současném vývoji bude stále více klientů uvažovat o družstevním bydlení bez prokazování bonity.Po splacení anuity (nájemného) byt přejde do jeho osobního vlastnictví. Člen družstva se tak stane uživatelem bytu, své členství může za úplatu převést na jinou osobu.“

Zajímají vás další otázky týkající se družstevního bydlení? Potřebujete poradit s převodem bytu do osobního vlastnictví? Své dotazy můžete položit do online realitní poradny, kde vám odpoví profesionální realitní makléři z Nezávislého realitního portálu.

Autor článku
Autor článku Družstevní bydlení v roce 2022 - makléř Redakce NRportal.cz, větší profilovka
Redakce NRportal.cz
Redakce Profil autora
Sdílejte článek

Chcete se ještě na něco zeptat? Zeptejte se makléřů v poradně.

Vložit dotaz

Nahoru