Hlavní obrázek pro článek Jaká jsou úskalí nákupu bytu podle plánku?
Datum vložení článku Jaká jsou úskalí nákupu bytu podle plánku? 7. 6. 2018

Jaká jsou úskalí nákupu bytu podle plánku?

Pozor na celkovou plochu bytu

Na plánku bytu bývá podle zákona uváděna plocha bytu, ale nejedná se o reálnou užitnou plochu. Proč tomu tak je a o co se jedná?

Podle nového občanského zákoníku se do plánu uvádí více metrů, než je budoucí užitná plocha. Jak je to možné? Dle zákona je třeba uvádět nejen metry užitné plochy, ale připočítává se k celkovému číslu i půdorysná plocha příček, instalačních šachet, nosních stěn a dalších stavebních prvků.

Menší a ještě menší, až bude nejmenší

O čem je řeč? O zmenšování nábytku. Je hezké, že na plánku vidíte zakreslený nábytek, vybavení koupelny a dalších místností, ale musíte počítat s tím, že tento nábytek se zakresluje až o 15 procent menší, než v reálu je. Například stůl vypadá, že byste se tam najedli i se sousedy, ale ve skutečnosti se u něj najíte sotva čtyři.

Určitě si všímejte měřítka a metrů, které jsou zde napsány. Zkuste si je přenést do reálného prostoru. Klidně si někde v parku ohraničte metry uvedené v nákresu a zkuste se v budoucím “obýváku” projít. Případně navštivte známé, kteří mají podobné plochy, abyste si vše mohli představit.

Vnitřní schodiště do nebes

Nejen, že si nedovedete představit, kolik místa schodiště zabírá, ale velmi často se stává, že nesplňuje předepsané normy. Pak se procházíte v bytě se schodištěm, které má různé výšky stupínků a při zavírání dveří jde o složitý proces, abyste se vůbec vešli.

Dobře si všímejte zakreslených stupínků. A opět, jak už jsme zmiňovali, zkuste si představit, jak velké schodiště bude.

Malá kuchyně, malá ložnice

Pozor na velikost ložnice. Měli byste vědět, že 12 metrů čtverečních je nejméně přípustná plocha ložnice pro dvě osoby. Občas bývá uváděno,  že je ložnice pouze pro jednoho. Tak se může plocha ložnice o něco zmenšit.

Výjimkou není ani kuchyně. Občas bývá mezi pracovní deskou a zdí méně než jeden metr. Zkoušeli jste vařit v tak malém prostoru? Velmi nepohodlné i pro jednu osobu.

Příliš úzké prostory

První, co je vidět při vstupu do bytu, je chodba. V některých případech nesplňuje minimální šířku, která by v bytě měla být. Stačí vám méně? Projděte si chodbou, která má 90cm šířku. Velmi nepohodlné a už vůbec se neobujete, nepověsíte kabát nebo cokoliv jiného.

Stejně jsou na tom komory, kde se vám police vejdou jen na zadní stěnu, protože byste jinak ani neprošli. Podobně se zjišťují problémy s umístěním pračky nebo sušičky 60x60 cm.

Co vše na plánku a v dokumentaci hledat?

  • okna a orientaci bytu (kdy je slunce, kdy není atd.) - plocha bytu versus plocha prosklených ploch
  • plochy bytů (reálné užití)
  • dostatek úložných prostor
  • umístění dveří a jejich otvírání (překáží v místnosti, nepřekáží, atd.)
  • velikost, umístění a velikost stupňů na schodech
  • velikost nábytku, zda je reálná
  • šířku polic
  • šířku chodby
  • šířku plochy mezi kuchyňskou linkou a zdí
  • šířku toalety vůči otevřeným dveřím

Jak nenaletět?

“Nákup nemovitosti je jeden z důležitých životních kroků, proto je opatrnost na místě. I díky portálu Championreality.cz je vzdělanost klientů stále vyšší. Developeři také dbají na etiku a určitě není jejich záměrem podvést klienta. Problém může vzniknout právě v komunikaci, či díky oboustranně nereálných očekáváních a předpokladech zúčastněných stran. Při nákupu i prodeji nemovitosti bych v každém případě doporučila, obrátit se na zkušeného makléře. Ať už ze strany developera, kdy makléř zajistí kompletní prodejní servis tak, aby k výše uvedeným problémům nedošlo, tak i ze strany kupujících, kdy jim makléř s celým procesem pomůže, vše vysvětlí a upozorní, na co si dát pozor," vysvětluje realitní makléřka Mirka Marcineková, která má zkušenosti s prodejem developerských projektů.

Jak se můžete ochránit vy sami? Chtějte kromě plánku i technickou dokumentaci. Sice půjde o další investici, ale celou technickou zprávu ukažte nezávislému odborníkovi, který vám ohlídá, zda nejde o nějaké drobné nedostatky. Případně se obraťte na zkušeného makléře. A co ještě? Zkuste si jednotlivé prostory představit v reálu, nebo si je vyzkoušejte. Nic vás při předávání bytu nepřekvapí a vy budete mít bydlení snů.

Autor článku
Autor článku Jaká jsou úskalí nákupu bytu podle plánku? - makléř Redakce NRportal.cz, větší profilovka
Redakce NRportal.cz
Redakce Profil autora