Hlavní obrázek pro článek Rozhovor s realitní makléřkou Mirkou Chvojkovou
Datum vložení článku Rozhovor s realitní makléřkou Mirkou Chvojkovou 9. 2. 2022

Rozhovor s realitní makléřkou Mirkou Chvojkovou

O realitním trhu a prodejích nemovitostí jsme si popovídali s realitní makléřkou Mirkou Chvojkovou. Prozradila nám, mimo jiné, jak by měl vypadat ideální realitní makléř, i jaké knížky ráda čte.


Proč jste se rozhodla stát se realitní makléřkou?  A případně jakou profesi jste zastávala předtím? Jaké byly Vaše začátky? 

Těžká otázka hned na začátek 😊  

Pravda je, že nemovitostem jsem se chtěla věnovat vždyckyjen ta cesta byla maličko delší 

Vystudovala jsem oceňování nemovitostí, abych se mohla ucházet o místo v pojišťovně jako likvidátor nemovitostí, nebo nastoupit do realitní kanceláře. Diplomku jsem mi mochodem psala na téma: „Činnost realitních kanceláří v ČR“, kde jsem pro realitní makléře navrhovala změnu z volné na vázanou živnost. A vidíte po několika letech se tak stalo (smích). 

Po ukončení školy jsem odjela pracovat do Anglie, kde jsem studovala AJ, pomáhala s dětmi a na částečný úvazek pracovala jako asistentka v RK.  

Jak to ale bývá, člověk míní a život mění. Po návratu do ČR jsem nastoupila do personální společnosti a zůstala tam 13 let. Byla to úžasná zkušenost, kde jsem měla možnost vést, nebo se podílet na projektech v několika zemích. Po zmíněných 13ti letech jsem si ale řekla, že bych potřebovala udělat životní změnu a že vlastně nechci pracovat v korporátu 

No a v tu chvíli jsem si vzpomněla na svůj sen pracovat v oblasti nemovitostí a začala jsem spolupráci s Jaroš & Partners Real Estate. 

  

Jak Vaši profesi a práci realitního makléře vnímá Vaše okolí/ rodina? 

Na začátku to byl, myslím, velký šok, že jsem z korporátu a manažerské pozice odešla do realitní společnosti. Teď myslím, že už mě nikdo nevnímá jinak než jako realitní makléřku.  

  

Jaký byl Váš rok 2021 v realitách a jaké máte očekávání od roku 2022? 

Velice turbulentní a rychlí. 😊 Asi jako každé odvětví bylo i to realitní zasaženo covidem (Vidíte, a to jsem se chtěla tomuto tématu vyhnout😊). Ceny nemovitostí šly rapidně nahoru a trh se celkově ztenčoval, takže na každou nemovitost připadalo cca 10 zájemců (zde se jedná o odhad). 

Očekávám, že v letošním roce se situace bude stabilizovat a realitní trh se bude pomalu navracet do správných kolejí. Nemyslím si ale, že by ceny nemovitostí šly dolů, spíše budou stagnovat s mírným růstem 

  

Vidíte v realitách nějaký konkrétní trend na nasledující období? 

Teď si nejsem jistá, co přesně otázkou myslíte, ale jak jsem zmiňovala u předchozí otázky, tak předpokládám větší stabilitu trhu. No a co se týká realitních kanceláří a realitních makléřů, tak pozoruji, že začínáme být vnímáni klienty daleko lépe a rovněž kvalita naší práce se den ode dne zvyšuje. Myslím tím neustále se zvyšující kvalitu přípravy nemovitosti na prodej, zde bych uvedla home staging, profesionální fotky a videa nemovitosti, 3D plánky, scany nemovitostí apod., profesionální propagace nemovitostí, dále připravenost na prohlídky, právní servis, poradenství atd. atd 

  

Jaký obchod Vám v minulém roce udělal největší radost a proč? 

Úplně každý. (smích) Každý prodej a koupě nemovitosti je jedinečný a pojí se k němu životní příběh prodávajícího a kupujícího. To na této práci, mimochodem, ohromně baví. Každý prodej i koupě nemovitosti je pro klienta prodávajícího a kupujícího hodně stresující a se snažím tu cestu klientům maximálně usnadnit a zpříjemnit a zjednodušit. Ještě je potřeba si uvědomit, že se jedná o jednu z největších finančních transakcí, kterou člověk ve svém životě uzavírá a podle toho je potřeba k obchodu přistupovat 

  

Narazila jste během své praxe na nemovistot, která se Vám líbila tak, že byste se klidně bez dalšího přestěhovala? 

Ano, to se mi stává často. 😊 

Ale asi před 3 týdny jsem jela z náběru nemovitosti a volala jsem partnerovi, aby doma vše zabalil, že se stěhujeme, že jsem našla naprosto snovou nemovitost 

  

Vzděláváte se pravidelně a jaké školení Vám v poslední době přišlo nejpřínosnější? 

Snažím se vzdělávat pořád. Myslím, že v naší práci se bez školení a dalšího vzdělání neobejdete. Velice často narážím na věci, které nevím a musím se doučit. Jedná se velice obsáhlý obor, informace se často mění a každý obchod je jedinečný 

Nejpřínosnější jsou pro aktuálně porady, kde si s kolegy sdílíme případy z praxe doplněné o právní výklad našich advokátů a studium oceňování nemovitostí na VŠ, kam jsem v říjnu nastoupila.   

  

Jak rádi relaxujete, co děláte ve volném čase a jakou knížku jste četli naposled? 

Miluji cestovánípokud to jen trochu jde, tak s partnerem někam vyrazíme a střídáme dovči v hotelu s cestováním s batohem. Mám ráda filmy, takže prostě ležím a koukám na telku a ke čtení detektivky a knížky podle skutečné událostiposlední byl, myslím, Kmotr.   

  

Jaký by měl být podle Vás ideální realitní makléř? 

Takový, kterého tato práce baví a naplňuje. Je ochotný se neustále vzdělávat, posouvat a učit se ze svých chyb 


Autor článku
Autor článku Rozhovor s realitní makléřkou Mirkou Chvojkovou - makléř Miroslava Chvojková, větší profilovka
Miroslava Chvojková
Realitní makléř Profil autora Položit dotaz
Sdílejte článek

Máte dotaz na autora článku? Kontaktujte ho.

Máte dotaz na autora článku? Kontaktujte ho.

Chcete se ještě na něco zeptat? Zeptejte se makléřů v poradně.

Vložit dotaz

Nahoru